Bestyrelsen for Patientforeningen HS Danmark

Formand og webansvarlig
Bente Villumsen, født i 1960
Bor i Søborg, Storkøbenhavn.
Mor til 3, en datter har også diagnosen.
Uddannet civilingeniør, HD(O), arbejder som proceskonsulent.
Har haft sygdommen siden 1977, fik allerede diagnosen ca. 1983 på Marselisborg Hospital, men fandt først i 2006 ud af, at sygdommen har et navn.
Kan kontaktes på:
Mail: bente@hidrosadenitis.dk
tlf. 2178 5999

Næstformand og pressekontakt
Magdalena Misiak,
født i 1981
Bor i Ørestaden, København.
Uddannet Cand.comm. med speciale i organisationskommunikation. Arbejder som selvstændig rådgiver.
Har haft sygdommen siden teenageårene.
Kan kontaktes på:
Mail: magdalena@hidrosadenitis.dk

Kasserer
Louise Kragh Henriksen, født 1985
Bor i Tappernøje , Sydsjælland.
Mor til 1.
Uddannet social og sundhedshjælper samt kontorassistent. Arbejder som aftenvagt.
Har haft sygdommen siden 1997 men fik først stillet diagnosen i 2011 på Roskilde Sygehus.
Kan kontaktes på:
Mail: louise@hidrosadenitis.dk
Tlf: 2764 0454

Bestyrelsesmedlem
Janne Kragh Henriksen, født i 1963
Bor i Vordingborg, Sydsjælland.
Er mor til 2, datter har også diagnosen.
Arbejder i flexjob som pædagogmedhjælper.
Har haft sygdommen siden 1978 men fik først stillet diagnosen i 2008 på Roskilde Sygehus.
Kan kontaktes på:
Mail: janne@hidrosadenitis.dk
Tlf: 4025 4331

Bestyrelsesmedlem
Solveig Esmann, født 1954
Er cand.mag. i pædagogik, psykologi og religion; psykomotorisk terapeut
Ansat på Dermatologisk Afdeling, Roskilde Sygehus siden 2002.
Sidder i bestyrelsen, fordi det er vigtigt at få kendskabet til HS udbredt.
Kan kontaktes på:
Mail: solveig@hidrosadenitis.dk

Bestyrelsesmedlem
Anders Christensen, født 1969
Bor i Rødby, Sydsjælland.
Uddannet kok. Arbejder som handicap hjælper.
Har haft sygdommen siden 1996 men fik først stillet diagnosen i 2007 på Roskilde Sygehus.
Kan kontaktes på:
Mail: anders@hidrosadenitis.dk

Bestyrelsesmedlem
Mette Jensen, født 1987
Bor i Roskilde.
Arbejder som lægesekretær.
Har haft sygdommen siden 17 års alderen, men fik først diagnosen i 2016 på Roskilde Sygehus.
Mail: mette@hidrosadenitis.dk