Bestyrelsen for Patientforeningen HS Danmark

Formand og webansvarlig
Bente Villumsen, født i 1960
Bor i Søborg, Storkøbenhavn.
Mor til 3 voksne børn, to af dem har også HS.
Uddannet civilingeniør, HD(O) og MPK, arbejder som leder.
Har haft sygdommen siden 1977, fik allerede diagnosen ca. 1983 på Marselisborg Hospital, men fandt først i 2006 ud af, at sygdommen har et navn.
Kan kontaktes på:
Mail: bente@hidrosadenitis.dk
tlf. 2178 5999 (tager normalt ikke telefonen i arbejdstiden, men send en sms)

Næstformand og pressekontakt
Magdalena Misiak,
født i 1981
Bor i Ørestaden, København.
Uddannet Cand.comm. med speciale i organisationskommunikation. Arbejder som PR-konsulent.
Har haft sygdommen siden teenageårene.
Kan kontaktes på:
Mail: magdalena@hidrosadenitis.dk

Kasserer
Louise Kragh Henriksen, født 1985
Bor i Tappernøje , Sydsjælland.
Mor til 1.
Uddannet social og sundhedshjælper samt kontorassistent. Arbejder som aftenvagt.
Har haft sygdommen siden 1997 men fik først stillet diagnosen i 2011 på Roskilde Sygehus.
Kan kontaktes på:
Mail: louise@hidrosadenitis.dk
Tlf: 2764 0454

Bestyrelsesmedlem
Janne Kragh Henriksen, født i 1963
Bor i Vordingborg, Sydsjælland.
Er mor til 2, datter har også diagnosen.
Førtidspensionist på grund af HS.
Har haft sygdommen siden 1978 men fik først stillet diagnosen i 2008 på Roskilde Sygehus.
Kan kontaktes på:
Mail: janne@hidrosadenitis.dk
Tlf: 4025 4331

Bestyrelsesmedlem
Solveig Esmann, født 1954
Er cand.mag. i pædagogik, psykologi og religion; psykomotorisk terapeut
Ansat på Dermatologisk Afdeling, Roskilde Sygehus siden 2002.
Sidder i bestyrelsen, fordi det er vigtigt at få kendskabet til HS udbredt.
Kan kontaktes på:
Mail: solveig@hidrosadenitis.dk

Bestyrelsesmedlem
Anders Christensen, født 1969
Bor i Rødby, Sydsjælland.
Uddannet kok. Arbejder som handicaphjælper.
Har haft sygdommen siden 1996 men fik først stillet diagnosen i 2007 på Roskilde Sygehus.
Kan kontaktes på:
Mail: anders@hidrosadenitis.dk

Bestyrelsesmedlem
Tilde Vinge Friis, født 19xx
Bor i Gladsaxe
Arbejder som ergoterapeut.
Har haft sygdommen siden .
Mail: tilde@hidrosadenitis.dk